Auto zastępcze z oc sprawcy dowiedz się na jaki okres

Samochód zastępczy z OC sprawcy na jaki okres

Nawet podczas drobnej stłuczki nasz samochód może zostać poważnie uszkodzony. Jeśli dotychczas poruszaliśmy się wyłącznie prywatnym transportem, brak auta zapewne okaże się poważnym problemem. Korzystanie z autobusów komunikacji publicznej bywa uciążliwe, szczególnie jeśli jeździmy dużo i często, przemieszczamy się w różnych kierunkach i w ciągu jednego dnia bywamy w skrajnych rejonach miasta. Właśnie dlatego w przypadku kolizji auto zastępcze z OC sprawcy stanowi niewątpliwe udogodnienie. Na jaki okres przysługuje i w jakich sytuacjach można je wynająć? O tym poniżej.

Osoby, którym w wypadku komunikacyjnym uszkodzono auto, już od dawna walczyły o należne im prawa. Jeszcze kilka lat temu ubezpieczyciele nagminnie odmawiali zwrotu kosztów za wynajem. Zasłaniali się tym, że uszkodzone auto nie służyło celom zarobkowym. Towarzystwa wysuwały również argument o dostępności komunikacji publicznej. Właściwie tylko przedsiębiorcy, którzy samochodu używali do prowadzenia działalności gospodarczej, mogli liczyć na auto zastępcze z OC sprawcy. Pozostali musieli radzić sobie sami.

Zmiany nastąpiły dopiero w 2011 roku, kiedy orzeczenie Sądu Najwyższego wskazało, że wynajem samochodu jest zasadny w większości wypadków, nawet wówczas, gdy kierowca używał własnego auta wyłącznie do celów prywatnych. Transportu publicznego w żaden bowiem sposób nie da się porównać do jazdy własnym pojazdem. Trudno się nie zgodzić, że prywatny samochód to zupełnie inny sposób przemieszczania się, oferujący większy komfort, swobodę i pełną dostępność środka transportu w dowolnym czasie.

Pamiętajmy jednak, że sam brak dostępności do uszkodzonego samochodu w świetle prawa nie stanowi szkody majątkowej, więc nie daje podstaw do ubiegania się o pieniądze. Oznacza to, że nie możemy domagać się środków na wynajem auta zastępczego. Dopiero nasze wydatki na ten cel stają się realną szkodą, którą powinna pokryć polisa sprawcy.

Na jaki okres można wynająć auto zastępcze z OC sprawcy? Okres, w którym jeździmy samochodem z wypożyczalni, nie powinien być dłuższy niż naprawa uszkodzonego pojazdu. W przeciwnym razie musimy liczyć się z tym, że ubezpieczyciel odmówi pokrycia pełnych kosztów wynajmu, a za dodatkowe dni będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.

Co więcej, wynajmowane auto powinno być podobnej klasy, co naprawiany pojazd. Jeśli wybierzemy samochód lepszy, to również w tym wypadku firma ubezpieczeniowa może zakwestionować słuszność naszego wyboru i odmówić zwrotu całej sumy.

Dla zakładu ubezpieczeń istotne jest także, czy poszkodowany nie posiada innego auta, które mógłby z powodzeniem użytkować w podobny sposób, co uszkodzony pojazd. Jeśli więc posiadasz drugi samochód, który nie jest wykorzystywany i niezbędny innemu członkowi twojej rodziny, to według ubezpieczyciela nie masz podstaw do wynajmu auta zastępczego z OC sprawcy.

Towarzystwo nie ma jednak prawa narzucać poszkodowanemu korzystania z transportu miejskiego ani wskazywać, w jakiej wypożyczalni i na jaki okres wynająć auto zastępcze. Nawet jeśli zakład ubezpieczeń posiada własną flotę pojazdów, to i tak nie mamy obowiązku z niej korzystać, a samochód zastępczy przysługuje nam na cały okres naprawy prywatnego auta.

Pozostańmy w kontakcie

Zostaw nam swój adres e-mail oraz telefon, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby omówić szczegóły.