auto zastępcze z oc sprawcy

Auto zastępcze z OC sprawcy

Z powodu nieuwagi innego kierowcy twoje auto zostało uszkodzone i musi pozostać na czas naprawy w warsztacie? Nie musisz przesiadać się do komunikacji miejskiej. Możesz w tym czasie zdecydować się na wynajem z OC sprawcy. Auto zastępcze zapewni ci komfort i swobodę, a koszty pokryje ubezpieczyciel kierowcy, który doprowadził do niefortunnego zdarzenia.

Dawniej osoby, których samochody ucierpiały z powodu kolizji drogowej, nie mogły liczyć na udogodnienie. Batalie toczone o zwrot kosztów najmu przynosiły różny skutek i tak naprawdę nigdy nie można było mieć pewności co do wygranej. Towarzystwa ubezpieczeniowe odrzucały wnioski, wytaczały coraz to nowe argumenty przeciwko wypłacie należnych środków. Powodem odmownej decyzji bardzo często stawało się następujące uzasadnienie: poszkodowany nie używa auta do celów zarobkowych, więc może korzystać z komunikacji publicznej. Ostatecznie kierowcy niepewni swoich praw rzadko decydowali się na wygodne rozwiązanie, jakim okazywał się samochód zastępczy. Jeździli autobusami lub tramwajami i czekali na naprawę uszkodzonego auta.

Zakończenie sporów nastąpiło wraz z orzeczeniem Sądu Najwyższego w 2011 roku. Wtedy uznano, że pojazd zastępczy należy nam się niezależnie od tego, czy prowadzimy działalność oraz czy mamy dostęp do transportu miejskiego. Przecież w komunikacji zbiorowej podróżuje się zupełnie inaczej niż prywatnie: mniej komfortowo, mniej swobodnie, w ustalonych przez przedsiębiorstwo godzinach. Właśnie dlatego miejski autobus nie może zastąpić własnego auta.

Wynajem z OC sprawy przysługuje na cały okres, w którym nasz pojazd jest naprawiany w warsztacie, czyli aż do momentu odebrania sprawnego samochodu od mechanika.

Warto jednak wiedzieć, że ubezpieczyciel zwróci nam pieniądze z OC sprawcy wyłącznie wtedy, gdy wynajem był „celowy i ekonomicznie uzasadniony”. Co to oznacza w praktyce? Auto zastępcze powinno być tej samej klasy, co nasz własny samochód, a okres najmu nie dłuższy niż naprawa. Jeśli nie dostosujemy się do tych zasad, będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty sami. Co więcej, wynajem jest niezbędny tylko wtedy, gdy nie dysponujemy innym autem, którego moglibyśmy używać w podobny sposób, co uszkodzonego. Jeśli więc mamy drugi samochód nieużywany na co dzień przez innego domownika, dostępny i sprawny, to ubezpieczyciel najpewniej odmówi nam zwrotu kosztów za wynajem z OC sprawcy.

Musimy jednak też znać swoje prawa. Nie pozwalajmy, by ubezpieczyciel narzucał nam konieczność poruszania się metrem lub autobusem. Niedozwolone jest również ograniczanie czasu wynajmu do tzw. technologicznego czasu naprawy oraz wskazywanie, z której wypożyczalni mamy skorzystać. Nawet towarzystwa, które dysponują własną flotą pojazdów zastępczych, nie mogą nam zabronić skorzystania z oferty innej firmy.

W Tytanium wypożyczenie auta zastępczego jest wyjątkowo korzystne, gdyż odbywa się bezgotówkowo. Dla poszkodowanego oznacza to tyle, że nie musi martwić się brakiem pieniędzy ani zapożyczać do czasu zwrotu kosztów wynajmu z OC sprawcy. Dodatkowo nasi doradcy pomagają w wyborze odpowiedniego auta i załatwieniu wszelkich niezbędnych formalności.

Pozostańmy w kontakcie

Zostaw nam swój adres e-mail oraz telefon, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby omówić szczegóły.