Bezpłatne auta zastępcze z polisy OC Warszawa

Bezpłatny samochód zastępczy z polisy OC

Nie ma chyba takiego kierowcy w Warszawie, który by nie słyszał o autach zastępczych. Mało kto jednak wie, kiedy taki pojazd przysługuje bezpłatnie w ramach polisy OC. Wielu nie zna nawet ogólnych zasad, na jakich można wynająć samochód, gdy ten własny ulegnie uszkodzeniu podczas wypadku. Niejeden zmotoryzowany ze szczegółami dotyczącymi tej kwestii zapoznaje się dopiero wtedy, gdy sam uczestniczy w niefortunnym zdarzeniu.

Tymczasem bezpłatne auto zastępcze z polisy OC sprawcy kolizji możemy wynająć wówczas, gdy mamy ku temu „celowe i ekonomicznie uzasadnione” powody. Co to stwierdzenie pochodzące z uchwały Sądu Najwyższego z 2011 roku właściwie oznacza?

Dawniej towarzystwa ubezpieczeniowe (w Warszawie i innych miastach) odmawiały zwrotu kosztów najmu samochodu zastępczego użytkowanego do celów prywatnych. Uznawały po prostu, że uzasadniona konieczność wypożyczenia pojazdu na czas naprawy istnieje tylko wtedy, gdy poszkodowany to przedsiębiorca a sprawne auto jest mu niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. W innych wypadkach trzeba się było liczyć z negatywną decyzją. Nieliczni oburzeni takim stanem podejmowali batalię prawną, ale sądy powszechne wydawały tak różne wyroki, że wynik sprawy nigdy nie był pewny.

Wszystko zmieniło się jednak kilka lat temu, gdy wreszcie Rzecznik Ubezpieczonych zwrócił się do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie kwestii. Od tamtej pory wiadomo już, że bezpłatne auta zastępcze z polisy OC mogą uzyskać również ci, którzy z samochodu korzystają wyłącznie prywatnie. Nie ma tu znaczenia fakt, czy mają oni dostęp do komunikacji publicznej (np. w Warszawie). Pociągami, autobusami i tramwajami przemieszczamy się przecież na innych zasadach niż własnym autem (wolniej, mniej komfortowo, nie docierając bezpośrednio do punktu docelowego), więc miejski transport nie może zastąpić nam wygody indywidualnej podróży.

Co więcej, dzięki orzeczeniu wiemy już, że ubezpieczyciele nie mogą ograniczać czasu, przez jaki użytkujemy bezpłatne auta zastępcze z polisy OC, narzucać stawek najmu ani ustalać limitu kilometrów, które możemy przejechać. Mamy prawo dowolnie wybrać firmę udostępniającą auta zastępcze (nawet jeśli ubezpieczyciel posiada własne zaplecze takich aut). Wypożyczony samochód należy nam się na cały, rzeczywisty okres naprawy naszego rozbitego auta. Możemy nim pokonywać nawet długie dystanse. Jedyne, o czym należy pamiętać to klasa wynajmowanego pojazdu. Powinna być ona taka sama lub niższa co reperowany w warsztacie samochód.

Chociaż każdy przypadek jest indywidualny, to jednak istnieje kilka okoliczności, w których można spodziewać się odmownej decyzji zakładu ubezpieczeń. Jeśli auto zastępcze zdecyduje się wynająć tzw. niedzielny kierowca, czyli osoba, która z samochodu korzysta bardzo rzadko i nie potrzebuje go na co dzień, to należy liczyć się z tym, że ubezpieczyciel nie zechce zwrócić pieniędzy. Wniosek o pokrycie najmu pojazdu firma prawdopodobnie odrzuci też wtedy, gdy będziemy dysponowali drugim samochodem, który mógłby nam służyć w podobny sposób co ten uszkodzony.

Pozostańmy w kontakcie

Zostaw nam swój adres e-mail oraz telefon, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby omówić szczegóły.