Do kiedy przysługuje auto zastępcze z OC?

Auto zastępcze z OC, do kiedy?

Towarzystwa ubezpieczeniowe przez długi czas stały na stanowisku, że zwrot kosztów za wynajem auta zastępczego z OC sprawcy należy się włącznie przedsiębiorcom, którzy potrzebują pojazdu do prowadzenia działalności gospodarczej. Z założenia ci, którzy nie posiadali firmy, mogli ubiegać się o taką rekompensatę tylko jeśli udowodnili, że nie mają dostępu do komunikacji publicznej. Nieliczni decydowali się na batalie sądowe.

Niestety do 2011 roku sądy wydawały w podobnych sprawach różne wyroki, więc rozstrzygnięcie nigdy nie było pewne, a przekonanie o słuszności roszczeń nieraz okazywało się wątpliwe. Wszystko zmieniło się, gdy wreszcie zaniepokojony rozbieżnościami ówczesny Rzecznik Ubezpieczonych (obecnie Rzecznik Finansowy) zwrócił się z prośbą o rozstrzygnięcie kwestii do Sądu Najwyższego. Uchwała tego organu jednoznacznie wskazała, że auto zastępcze z OC przysługuje również osobom prywatnym i to niezależnie od tego, czy mogą korzystać z metra, tramwaju, pociągu lub autobusu.

Wyjątkiem jest jednak sytuacja, gdy posiadamy inny samochód, który możemy użytkować w ten sam sposób, co uszkodzone auto. Wówczas ubezpieczyciel raczej nie będzie chciał wypłacić pieniędzy, gdyż uzna nasze roszczenie za bezpodstawne.

Wielu poszkodowanych zastanawia się, do kiedy przysługuje auto zastępcze z OC sprawcy. Samochód zastępczy należy nam się w całym okresie naprawy uszkodzonego pojazdu, czyli od momentu zaistnienia szkody (jeśli zaraz po wypadku samochód nie nadawał się do jazdy) albo od chwili wstawienia go do warsztatu (jeśli bezpośrednio po kolizji jeszcze nim jeździliśmy), aż do odebrania go od mechanika.

Nie pozwólmy się zwieść firmom ubezpieczeniowym, które próbują ograniczyć koszty. Posługują się w takich wypadkach tzw. technologicznym czasem naprawy, który nie uwzględnia np. oczekiwania na niezbędne podzespoły albo trudności z wymianą niektórych elementów. Takie stanowisko ubezpieczyciela jest bezpodstawne, gdyż przy rozliczeniu liczy się jedynie rzeczywisty czas naprawy.

Poszukując auta zastępczego, należy kierować się jedynie rodzajem własnego, rozbitego pojazdu. Wypożyczany samochód powinien być podobnej klasy, co ten naprawiany w warsztacie. Wynajmując lepsze auto, musimy się liczyć z ewentualną odmową zwrotu kosztów przez ubezpieczyciela albo koniecznością pokrycia części sumy osobiście.

Jednakże towarzystwo ubezpieczeniowe nie może nam narzucić, gdzie wynajmiemy auto zastępcze - nawet wtedy, gdy dysponuje własnym taborem takich pojazdów. W tej kwestii mamy dowolność. Podobnie zresztą, jeśli chodzi o limit kilometrów. Auto zastępcze z OC możemy wykorzystywać podobnie jak własne auto. Jeśli zatem potrzebujemy odbyć dłuższą podróż, to mamy do tego prawo.

Niestety wynajęcie auta zastępczego dla wielu osób okazuje się sporym obciążeniem finansowym. Niektórzy bez odpowiednich oszczędności lub pożyczek nie są w stanie zdecydować się na tego typu udogodnienie, nawet jeśli za jakiś czas mieliby otrzymać zwrot od ubezpieczyciela. Właśnie z myślą o nich nasza firma przygotowała ofertę bezgotówkowego wynajmu pojazdu. Nasi klienci nie płacą złotówki za wypożyczenie samochodu, a rozliczenie następuje z zakładem ubezpieczeń sprawcy. Umowa trwa dotąd, do kiedy przysługuje auto zastępcze z OC, czyli do momentu naprawy uszkodzonego w kolizji samochodu.

Pozostańmy w kontakcie

Zostaw nam swój adres e-mail oraz telefon, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby omówić szczegóły.