OC sprawcy a bezpłatny samochód zastępczy

Bezpłatne auto zastępcze z OC sprawcy

Tak zwane dobre praktyki ubezpieczycieli dotyczące likwidacji szkód (a wynikające z zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego) są coraz częściej stosowane przez polskie firmy. Tym samym od jakiegoś czasu kierowcy, którzy z winy innych zmotoryzowanych stali się uczestnikami kolizji, wypadku lub innego zdarzenia drogowego i uszkodzili w nim swój pojazd, mają prawo do bezpłatnego auta zastępczego z OC sprawcy. Co to konkretnie oznacza?

Poszkodowany może wynająć auto na czas naprawy swojego samochodu, a koszty z tym związane pokryje ubezpieczyciel sprawcy. Co więcej, w niektórych wypożyczalniach (np. takich jak nasza) nie potrzeba nawet dysponować pieniędzmi, gdyż wszystkie formalności można załatwić bezgotówkowo. Nasz klient dostaje auto zastępcze z OC sprawcy, a rozliczenie odbywa się bezpośrednio z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Co ważne, obecnie nie trzeba już udowadniać, że auto jest poszkodowanemu niezbędne na co dzień ani, tym bardziej że używał go wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. Auto zastępcze z OC sprawcy możemy dziś wynająć również wtedy, gdy korzystaliśmy z niego do celów prywatnych. Ubezpieczyciel nie może nam narzucać ani wskazywać, że powinniśmy przesiąść się do komunikacji miejskiej. Współcześnie samochód to standard i użytkowanie go wiąże się z określonymi korzyściami (komfortem, wygodą, bezpośrednim połączeniem z punktami docelowymi, krótszym czasem dojazdu), a zatem transport publiczny nie jest w stanie zapewnić nam takich samych udogodnień.

Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że na bezpłatne auto zastępcze z OC sprawcy możemy zdecydować się tylko wtedy, gdy w gospodarstwie domowym nie mamy do dyspozycji innych pojazdów tego samego typu (których na co dzień nie wykorzystują inni domownicy). W przeciwnym razie zakład ubezpieczeń może odmówić nam zwrotu kosztów wynajmu.

Z negatywną decyzją dotyczącą pokrycia wydatków możemy też spotkać się, jeśli wynajmiemy auto wyższej klasy, niż pojazd uszkodzony. Wtedy ubezpieczyciel nie wypłaci nam środków albo pokryje jedynie sumę, jaką przeznaczylibyśmy na wynajem samochodu podobnego rodzaju. Różnicę będziemy więc zmuszeni uregulować we własnym zakresie. By jednak uniknąć takich komplikacji, warto zwrócić się do profesjonalnej firmy (takiej jak Tytanium), w której doświadczeni doradcy pomogą Państwu dobrać odpowiedni model auta i zagwarantują profesjonalne wsparcie podczas dopełniania wszelkich formalności z ubezpieczycielem.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe próbują sugerować albo wręcz narzucać klientom korzystanie z ich własnych zasobów pojazdów zastępczych. Takie floty najczęściej posiadają największe firmy ubezpieczeniowe na rynku. Jednak na korzystanie z floty firmowej nie musimy się godzić, a ubezpieczyciel nie może wskazywać nam, gdzie mamy wynająć samochód zastępczy ani też, jak długo mamy go użytkować.

Oczywiście firmy ubezpieczeniowe starają się jak najbardziej obniżyć koszty i w związku z tym często namawiają na tego typu oferty. Próbują również wyznaczać czas naprawy albo ograniczać go do minimum. Uwzględniają np. jedynie techniczny, a nie rzeczywisty czas naprawy, pomijając zupełnie kwestię oczekiwania na dostarczenie wymienianych podzespołów albo czas potrzebny do wyschnięcia polakierowanych części karoserii. Jest to oczywiście niedopuszczalne i sprzeczne z zaleceniami Rzecznika Finansowego.

Pozostańmy w kontakcie

Zostaw nam swój adres e-mail oraz telefon, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby omówić szczegóły.