Samochód zastępczy z OC sprawcy Allianz Direct

Allianz Direct - Samochód zastępczy

Kilka lat temu zostało uznane przez Sąd Najwyższy, że auto zastępcze z OC sprawcy powinno zostać przyznane poszkodowanemu właścicielowi pojazdu także w przypadku, kiedy przed wypadkiem wykorzystywał je tylko w celach prywatnych. Niezależnie od tego, czy polisa została wykupiona przez sprawcę w Allianz, czy w innej firmie, ubezpieczyciel ma obowiązek pokryć koszty wynajmu auta. Niestety firmy ubezpieczeniowe dosyć często starają się uchylać od tej powinności i nie są chętne, by płacić za auto z wypożyczalni.

Nie tak dawno wydatki były zwracane tylko przedsiębiorcom, którym uszkodzony pojazd służył podczas prowadzenia działalności gospodarczej. Wyrok Sądu Najwyższego wiele zmienił, gdyż ubezpieczyciele zostali pozbawieni argumentów, którymi posługiwali się do odmowy wypłat. Stosunek do auta zastępczego z OC sprawcy jest już inny, jednak w dalszym ciągu mała część kierowców ma świadomość, że może sięgać po takie udogodnienia.

Współcześnie towarzystwa ubezpieczeniowe, także te największe jak Allianz, nie mają przesłanek do podważania słuszności ubiegania się o zwrot kosztów za najem samochodu zastępczego. Jednakże nie przestają starać się o zaniżanie wypłacanych sum albo o znalezienie podstaw do podważenia zasadności roszczenia.

Po wydaniu w 2011 roku wyroku warto wiedzieć, że auto zastępcze z OC sprawcy przysługuje osobie poszkodowanej, która użytkuje auta w celach prywatnych. Nie jest brany pod uwagę fakt dostępności do środków komunikacji miejskiej (metro, pociągi). Dodatkowo, nie ma konieczności udowadniania ubezpieczycielowi tego, iż istnieje prawdziwa potrzeba posiadania auta zastępczego. Dostęp do takiego samochodu powinien być zapewniony na czas wykonania naprawy, czyli od chwili oddania auta do warsztatu lub wystąpienia szkody, aż do chwili, gdy szkoda zostanie zlikwidowana, czyli odbierzemy sprawne auto z warsztatu.

Zakład ubezpieczeń może odmówić wypłacenia środków za wynajem auta w sytuacji, kiedy kierowca ma możliwość użytkowania innego samochodu. Ten pojazd musi jednak dać się wykorzystać w tych samych celach, co auto zastępcze. Co więcej, nie może ucierpieć nikt z rodziny z powodu używania przez nas pojazdu.

Kiedy zdecydujemy się na wypożyczenie samochodu zastępczego z OC sprawcy musimy pamiętać o jeszcze jednej, ważnej kwestii. Samochód powinien bowiem pochodzić z tego segmentu cenowego, co nasz uszkodzony pojazd. W innym przypadku może okazać się, że ubezpieczyciel obciąży nas pewnymi kosztami. Korzystając z oferty firmy Tytanium nie jest to jednak naszym problemem, ponieważ doradcy zaoferują auta, które mieszczą się w limicie cenowym.

Dodatkowo, współpraca z naszą firmą oznacza bardzo duży komfort. Auto zostaje podstawione w miejsce, które wskazuje Klient, a odebrane z dowolnego miejsca w Warszawie.

Skorzystanie z oferty Tytanium jest także przyjazne ze względów finansowych. Wynajem pojazdu na zastępstwo to duże obciążenie dla domowego budżetu, a nie jest wiadomo, kiedy zostaną zwrócone nam pieniądze, które wydaliśmy na ten cel. Współpracując z naszą firmą nie należy się jednak o nic martwić, ponieważ poszkodowani nie ponoszą żadnych kosztów – płaci ubezpieczyciel.

Pozostańmy w kontakcie

Zostaw nam swój adres e-mail oraz telefon, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby omówić szczegóły.