Samochód zastępczy z OC sprawcy na czas naprawy

Samochód zastępczy na czas naprawy, z OC sprawcy

Niezależnie od tego, czy samochód wykorzystujemy do celów prywatnych, czy też zarobkowych, gdy dojdzie do wypadku nie z naszej winy, możemy wynająć auto zastępcze z OC sprawcy na czas naprawy. Jeszcze parę lat temu ubezpieczyciele niechętnie patrzyli na poszkodowanych domagających się zwrotu kosztów najmu i zazwyczaj odmawiali wypłaty takiej rekompensaty, szczególnie jeśli swoich praw dochodziła osoba fizyczna, która nie prowadziła żadnego rodzaju działalności gospodarczej. Po wyroku Sądu Najwyższego z 2011 roku sytuacja się zmieniła i dzisiaj firmy ubezpieczeniowe nie mają podstaw, by odsyłać pokrzywdzonych kierowców z kwitkiem.

Do odzyskania pieniędzy mamy prawo nawet wtedy, gdy samochód wykorzystywaliśmy wyłącznie do własnych celów. Pieniądze na auto zastępcze będą pochodziły z OC sprawcy, czyli kierowcy, który spowodował wypadek. Wynajęty pojazd przysługuje nam na czas naprawy własnego, uszkodzonego podczas kolizji samochodu.

Wyjątkiem od tej zasady i argumentem przeciwko wypłacie pieniędzy mogą być właściwie bardzo nieliczne sytuacje. Jedna z nich to ta, kiedy swoim autem jeździliśmy bardzo rzadko, sporadycznie, okazjonalnie. Drugi przypadek ma miejsce wtedy, gdy posiadamy inny pojazd, który może nam służyć do tych samych celów, co pojazd uszkodzony, a jego użytkowanie nie wiąże się z żadnymi ograniczeniami dla pozostałych osób z naszego gospodarstwa domowego. To właściwie jedyne przypadki wykluczające szansę odzyskania kosztów za auto zastępcze z OC sprawcy na czas naprawy.

W innych sytuacjach nieprzychylna postawa ubezpieczyciela jest nieuzasadniona. Co więcej, nie dajmy się nabrać na wybiegi towarzystw ubezpieczeniowych, które nierzadko chcą jak najbardziej ograniczyć koszty związane z likwidacją szkody i na przykład zmuszają poszkodowanych do korzystania z komunikacji publicznej. Takie nakazy, a nawet sugestie są niedopuszczalne, gdyż tramwaj czy autobus to jednak zupełnie inny rodzaj transportu niż własny samochód, a poruszanie się prywatnym autem to dzisiaj nie luksus, lecz dla wielu osób standard.

Nie pozwalajmy również, by zakład ubezpieczeń wskazywał nam, którą wypożyczalnię mamy wybrać. Poszkodowany kierowca ma prawo sam zadecydować, gdzie wynająć auto zastępcze z OC sprawcy na czas naprawy. Nawet wtedy, gdy ubezpieczyciel dysponuje własną flotą pojazdów zastępczych, możemy skorzystać z usług innej firmy i to niezależnie od wysokości oferowanych przez nią stawek (dobrze jednak, by nie odbiegały one znacząco od średnich cen w regionie).

Towarzystwo ubezpieczeniowe nie powinno też narzucać nam limitu kilometrów, jakie mamy prawo przejechać autem zastępczym ani ograniczać zakresu refundacji do tzw. technologicznego czasu naprawy. W zależności od naszych potrzeb wynajętym pojazdem możemy pokonywać nawet długie trasy i to przez cały okres, kiedy nasz samochód jest naprawiany, czyli do chwili odebrania go z warsztatu mechanicznego.

Jedynym ograniczeniem, jakiego należy przestrzegać, jest dobór auta podobnej klasy, co uszkodzony w wypadku pojazd. Wypożyczenie droższego samochodu, o lepszych parametrach może wiązać się z koniecznością dopłaty różnicy we własnym zakresie, a niekiedy również odmową zwrotu kosztów przez ubezpieczyciela.

Pozostańmy w kontakcie

Zostaw nam swój adres e-mail oraz telefon, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby omówić szczegóły.