Samochód zastępczy z OC sprawcy podstawa prawna

OC sprawcy podstawa prawna do uzyskania auta zastępczego

Nieważne, czy doszło do drobnej kolizji, czy poważnego wypadku – jeśli samochód uległ uszkodzeniu z powodu winy innego kierowcy, to poszkodowanemu przysługuje auto zastępcze z OC sprawcy. Mówi o tym jasno podstawa prawna, którą jest artykuł 34. ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, a także stosowne zapisy w Kodeksie cywilnym (art. 361, 363, 415). Nawet sytuacja, w której możemy korzystać z komunikacji miejskiej, nie uprawnia ubezpieczyciela do odmowy pokrycia kosztów wynajmu.

Pamiętajmy jednak, że od towarzystwa ubezpieczeniowego nie należy żądać przydzielenia auta zastępczego z OC sprawcy, a jedynie zwrotu środków poniesionych na ten cel. Sam fakt, że nie możemy korzystać ze swojego samochodu, nie jest szkodą majątkową. Stają się nią dopiero wydatki poczynione na rzecz uzyskania pojazdu zastępczego i to właśnie one są zwracane poszkodowanemu.

Co więcej, wybór i znalezienie firmy, która udostępni stosowny samochód, wypełnienie dokumentów i wszelkich formalności – ten obowiązek spoczywa na właścicielu uszkodzonego pojazdu. Niewielu kierowców wie, że podstawa prawna pozwala im na takie udogodnienie. Jeszcze mniejsza grupa zdaje sobie sprawę z tego, że niekoniecznie musimy dysponować pieniędzmi na wynajem auta zastępczego. Całą sprawę można załatwić bezgotówkowo – trzeba jedynie wybrać w tym celu odpowiednią firmę, która wynajmuje auta na tej zasadzie (taką firmą jest na przykład Tytanium). Ubezpieczycielowi wystarczy przedstawić nawet niespłacone faktury – jego obowiązkiem będzie ich uregulowanie.

Dawniej auto zastępcze z OC sprawcy przysługiwało przede wszystkim tym, którzy prowadzili działalność gospodarczą i uszkodzony w wypadku pojazd wykorzystywali podczas pracy. Obecnie wiele się zmieniło, gdyż zarówno wyrok Sądu Najwyższego z 2011 roku, jak i stanowisko Rzecznika Finansowego jasno wskazują, że prawo do wynajęcia auta zastępczego mają również osoby prywatne. Nie muszą one wcale udowadniać tego, że realnie potrzebują samochodu na co dzień. Nie muszą też korzystać z komunikacji miejskiej, która jest przecież zupełnie innym rodzajem transportu niż pojazd prywatny.

Ubezpieczyciel nie może odmówić zwrotu pieniędzy za wynajęte auto zastępcze z OC sprawcy. Do odmowy istnieje podstawa prawna tylko wtedy, gdy w naszym gospodarstwie domowym mamy inny pojazd, którego możemy używać do tych samych celów, co uszkodzonego samochodu i to bez szkody dla innych domowników (np. współmałżonka, który dojeżdża drugim autem do pracy).

Jeśli chodzi o rodzaj auta zastępczego z OC sprawcy, to powinno być to auto tej samej lub niższej klasy, co nasz własny, rozbity samochód. Wybranie droższego samochodu o lepszej specyfikacji i parametrach, może skutkować odmową zwrotu kosztów wynajmu lub koniecznością pokrycia różnicy z własnej kieszeni. W ocenie klasy pojazdu pomogą Państwu nasi doradcy, z którymi bez problemu dobierzecie stosowny model.

Okres wynajmu zależy z kolei od tego, jak bardzo rozbity jest nasz samochód i ile zajmuje jego naprawa. Oznacza to, że autem zastępczym z OC sprawcy możemy jeździć do momentu odbioru własnego pojazdu z warsztatu mechanicznego.

Pozostańmy w kontakcie

Zostaw nam swój adres e-mail oraz telefon, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby omówić szczegóły.